http://gbpkochanowice.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider_gora.1gk-is-106.jpglink
http://gbpkochanowice.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider_gora.gbpkochanowicegk-is-106.jpglink
http://gbpkochanowice.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider_gora.gbpkochcicegk-is-106.jpglink
http://gbpkochanowice.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider_gora.gbplubeckogk-is-106.jpglink
http://gbpkochanowice.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider_gora.ksiazka1gk-is-106.jpglink
http://gbpkochanowice.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider_gora.ksiazki2gk-is-106.jpglink
«
»

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW GMINY KOCHANOWICE

 

 

Działalnośc Stowarzyszenia

Działania Stowarzyszenia Miłośników Gminy Kochanowice w roku 2018

Stowarzyszenie Miłośników Gminy Kochanowice w ubiegłym roku zrealizowało wiele działań. Na niektóre udało się pozyskać dofinansowanie z budżetu gminy Kochanowice poprzez przystąpienie do konkursu ofert ogłoszonego przez Wójta dla stowarzyszeń.

W ramach projektu „Operetka i muzeum sposobem na rozbudzenie potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Kochanowice” w czerwcu zorganizowano wyjazd do teatru w Częstochowie na spektakl „Czechow: żarty z życia”. Z kolei w listopadzie zwiedziliśmy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Placówka powstała w 2012 r. zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Takie prezentowanie materiałów historycznych daje możliwość zaprezentowania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę. Wszystkim, którzy nie znają tego miejsca, gorąco polecamy. W Świętochłowicach zwiedziliśmy również pięknie odrestaurowane Wieże Kopalni Węgla Kamiennego Polska.

Drugim projektem zrealizowanym przez Stowarzyszenie był projekt ekologicznym „Z ekologią za pan brat” - promowanie ekologii oraz lokalnych walorów przyrody wśród mieszkańców gminy Kochanowice. W ramach projektu zorganizowano kilka warsztatów i spotkań ekologicznych m.in. z Czesławem Tyrolem leśnikiem i pasjonatem lokalnej fauny i flory. Akończono projekt wydaniem broszurki promującej ciekawe miejsca oraz roślinność występującą na terenie naszej gminy. Publikacja została udostępniona w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Pawełkach, w naszych szkołach, bibliotekach oraz w Ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie.

Kolejnym inicjatywą Stowarzyszenia były wyjazdy na basen do Dobrodzienia, gdzie nasze panie ćwiczyły w rytm muzyki na zajęciach z aerobiku wodnego. Stowarzyszenie również w tym roku włączyło się do akcji Szlachetna Paczka wspomagając samotną osobę.

Członkowie Stowarzyszenia a jest ich prawie 70 osób, głównie panie, bardzo chętnie biorą udział we wszelkich wydarzeniach jakie dzieją się na terenie naszej gminy. Korzystają z oferty nie tylko samego Stowarzyszenia ale również z programu oferowanego przez Gminne Centrum Kultury i Informacji czy innych organizatorów.

Maria Hadzik i Małgorzata Drynda

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

         W KOCHANOWICACH

 

ul. Lubliniecka 5
42-713 Kochanowice
woj. śląskie
tel. (34) 353 31 35